• Program ubezpieczeniowy
  dla Twojej firmy

  Dopasujemy ochronę ubezpieczeniowa na miarę Twoich potrzeb. Wynegocjujemy składki na miarę Twoich możliwości.

 • Gwarancje
  ubezpieczeniowe

  Zamienimy Twoje kaucje na gwarancje ubezpieczeniowe.
  Poprawisz z nami płynność finansową bez obniżania
  zdolności kredytowej.

 • Ocena ryzyka

  Wykonujemy ocenę ryzyka, przygotowujemy projekt programu ubezpieczeniowego oraz analizujemy poprawność i efektywność
  umów ubezpieczenia.

 • Ryzyka specjalne

  Znajdujemy rozwiązania ubezpieczeniowe
  dla wyjątkowych potrzeb naszych klientów.

 • Rynek ubezpieczeniowy

  Umożliwiamy dostęp do wszystkich ubezpieczycieli
  i wszystkich produktów ubezpieczeniowych

 • Serwis brokerski

  Zajmujemy się kompleksową obsługą ubezpieczeń
  od oceny ryzyka do monitorowania zawartych umów

 • Szkody

  Nasi klienci mogą liczyć na pełne wsparcie
  przy likwidacji szkód od przyjęcia zgłoszenia,
  poprzez profesjonalne doradztwo,
  aż po procedury odwoławcze.

Czy warto mieć umowę flotową?

Ubezpieczenia pojazdów firmowych można zawierać zasadniczo na dwa sposoby: jednostkowo lub w ramach umowy flotowej. Czym różnią się te sposoby?

 

 

Zasadniczo różniece w przypadku polis jednostkowych i umwy flotowej są takie, jak różniece pomiedzy zakupem detalicznym i zakupem hurtowym. W przypadku pojedycznych polis kupowanych od jednego lub kilku ubezpieczycieli trudno wynegocjować atrakcyjne warunki ubezpieczenia, a poza tym sporo czasu zabiera sam proces zawierania ubezpieczeń, gdyż za każdym razem trzeba wysłać zapytania i zebrać oraz przeanalizować oferty i dokonać wyboru. Istotne jest również to, że nie można z góry zaplanować kosztu ubezpieczenia pojazdów na rok z góry, gdyż stawki za poszczególne pojazdy mogą się różnić, a poza tym mogą pojawić się szkody, które przełożą się na podwyżkę cenę ubezpieczenia za kolejne pojazdy. Problem pojawić się może także w przypadku nowych pojazdów we flocie - trzeba w takim przypadku zebrać oferty z odpowiednim wyprzedzeniem, a w praktyce może być tak, że z uwagi na niewielką ilość czasu będziemy skazani na ofertę tego z ubezpieczycieli, który przygotuje ją najszybciej.

 

Umowa flotowa usuwa wszystkie te problemy, sprowadzając proces zawierania poszczególnych polis, do kilku prostych czynności. Negocjacje warunków odbywają się wówczas tylko raz do roku (lub rzadziej, gdy umowa zwierana jest na 2 lub 3 lata), a możliwości negocjacyjne są znacznie większe. Posiadając umowę flotową można po pierwsze precyzyjnie planować koszty ubezpieczenia, a po drugie przy zakupach nowych pojazdów lub wykupie z leasingu, z góry wiemy jaka będzie cena ubezpieczenia.

 

Jak to wygląda w praktyce?

Firma posiadała 19 pojazdów ciężarowych i ciągników siodłowych oraz 20 przyczep i naczep, a także kilka samochodów osobowych i pojazdów wolnobieżnych. Pracownik zajmujący sie logistyką kilka razy w miesiącu zbierał oferty od 3-5 ubezpieczycieli kontaktując się za każdym razem z agentami ubezpieczeniowymi. Zbieranie ofert rozpoczynało się zwykle na kilka dni przed końcem obowiązywania danej polisy. Czasami zdarzało się, że oferty były tylko dwie, a bywało i tak, że była tylko jedno. W efekcie polisy były zawierane na zróżnicowanych warunkach cenowych i zakresowych u 6 ubezpieczycieli. Nie analizowano w żadnen sposób łącznego kosztu ubezpieczenia floty.

Na początku naszej współpracy z tym klientem dokonaliśmy przeglądu funkcjonujących polis i okazało się, że łączna składka roczna dla całej floty wynosi ... zł oraz występują drastyczne, niczym nie uzasadnione różnice w stawkach ubezpieczeniowych. Przykładowo stawka za OC ciągnika siodłowego wynosiła od 2 500 do 4 800 zł.

 

Co w przypadku pojazdów w leasingu?

Pojazdy, które firma uzytkuje na podstawie umów leasingowych mogą być włączone do umowy flotowej, o ile oczywiście warunki zakresowe spełniają wymogi leasingu (brak redukcji sumy ubezpieczenia po szkodzie, niska kwotowa franszyza redukcyjna, wykupiona amortyzacja części), a także są bardziej korzystne cenowo. Nasi klienci mająw tym zakresie pełną swobodę decyzji i mogą ubezpieczyć pojazd leasingowany zarówno poprzez leasing, dealera, jak i w ramach umowy flotowej. Z naszej praktyki wynika, że 8 na 10 pojazdów jest ubezpieczanych w ramach umów flotowych klientów, gdyż jest to znacznie tańsze. Wyjątkiem są pojazdy nowe w pierwszym roku eksploatacji, dla których dealer lub leasing ma zwykle specjalne propozcyjne warunki ubezpieczenia.

 

Dla kogo jest umowa flotowa?

Ubezpieczyciele różnie podchodzą to tego tematu i można spotkać rozwiązania dla flot liczących już 5 pojazdów samochodowych (nie liczymy przyczep, naczep i pojazdów wolnobieżnych), ale większość rynku jako minimum określa liczbę od 10 do 20 pojazdów. Ciekawym rozwiązaniem jest łączenie flot kilku przedsiębiorstw powiązanych kapitałowo lub osobowo po to, aby osiągnąć to wymagane minimum, albo zwiększyć ilość pojazdów we flocie czy też zmniejszyć skutki dużej szkodowości. Takie rozwiązania stosujemy z powodzeniem u naszych klientów, co przekłada się na bardziej atrakcyjne warunki ubezpieczenia.

 

Czy warto posiadać umowę flotową?

W naszej ocenie jest to rozwiązanie, za którym przemawia wiele argumentów. Podsumowanie różnic pomiędzy flotowy i jednostkowym ubezpieczeniem pojazdów zamieszczamy w poniższej tabeli:

 

Ubezpieczenie jednostkowe Ubezpieczenie flotowe
Ilość ubezpieczycieli Wielu Jeden
Różnice w warunkach ubezpieczeń dobrowolnych (AC, NNW, Assistance) Możliwe Nie - jednolite warunki dla wszysktich pojazdów
Częstotliwość zbierania ofert Duża Raz / rok lub rzadziej
Różnice w stawkach za ubezpieczenia poszczególnych pojazdów Możliwe Nie - jednolite stawki dla wszystkich pojazdów
Warunki ubezpieczenia dla nowo kupowanych pojazdów Trudne do przewidzenia - potrzebne nowe oferty Ustalone w umowie flotowej
Wpływ szkód na cenę ubezpieczeń Każda szkoda zwiększa składki za kolejno ubezpieczane pojazdy Nie ma wpływu w okresie obowiązywania umowy flotowej
Wysokość składek Średnia rynkowa Do 30% niżej niż przy ubezpieczeniu jednostkowym

 

Czy chcesz poznać warunki umowy flotowej dla Twojej firmy?
Skontaktuj się z nami: Kontakt